Dalaman Havalimanı

Dalaman Havalimanı

Dalaman Hakkında Bilgi

Dalaman’da hayat su ile özdeşleşmiştir.Doğa, deniz ve tarih şehri olan ,Dalaman Muğla ilinin bir ilçesidir. Dalaman Uluslararası Havaalanı bu ilçe sınırları içerisindedir. Ortaca’nın da ilçe haline getirilmesinden sonra bağlı beldesi kalmamıştır.

Dalaman’ın hemen hemen her yerinde tarihi kalıntılara rastlanır. Kapıdağı, Şerefler, Kayadibi, Çöğmen, Gürleyik ve Bozbel köylerinde yoğun bir şekilde bulunan tarihi kalıntıların en önemlileri kaya mezarları, kaleler, su sarnıçları, türbeler, antik şehirler, köprüler manastırlar ve tarihi su değirmenleridir.

Dalaman ilçesinin iklimi tipik Akdeniz iklimi olup, Subtropikal iklimi olarak tanımlanabilir. Bu iklim karakteristiğine uygun olarak, yörede kışları ılık ve yağışlı, yazları ise kurak ve sıcaktır.Yöredeki iklimin doğal bir sonucu olarak nemli orman ürünleri arasında çeşitli çam türleri, okaliptüs, pıynar, karaağaç, çınar ve sandal ağacına bolca rastlanır. Yörede yetişen diğer bir orman ürünü de Sığla ağacıdır. Ekonomik değeri çok yüksek olan bu ağaç, dünyada çok sınırlı bir bölgede yetişmektedir.Ayrıca dalaman havalimanında Rent a Car hizmeti verilir.

 

 

Post Discussion

Be the first to comment “Dalaman Havalimanı”